Дубель-шлюпка

Дубель-шлюпка – човен Дніпровської гребної флотилії російсько-турецької війни 1735-39 рр. Створений за типом будування традиційного козацького човна, що мав назву “запорозький дуб”. Складений з частин двох однотипових суден, що були знайдені відповідно у 1970-му та 1999 роках. В даний момент повністю відреставрований та готовий до експонування.

Археологи і реставратори Національного заповідника за сприяння БФ “Хортиця” протягом року відтворювали первісний вигляд корабля. Все, що виявилося в розпорядженні реставраторів – це набір дощок, піднятих з дна Старого Дніпра в 2010 році. Після обробки матеріалів реставратори побудували металевий каркас, на якому зовні розміщуються знайдені фрагменти судна – це дозволило відтворити візуальну форму корабля.

На Дубель-шлюпці, побудованої за часів російсько-турецької війни, розташовувалося близько 6 гармат, близько 40 членів екіпажу, саме судно було весельно-вітрильним з двома щоглами.

У російському імператорському флоті Дубель-шлюпки з’явилися в 1730-х роках і прослужили до 1790-х років, коли були замінені канонерськими човнами. Особливо яскравим моментом було масове будівництво суден цього класу в 1736-1737 роках при формуванні Дніпровської флотилії, яка була потрібна для підтримки армії генерал-фельдмаршала К. Б. Мініха, що діяла на дніпровському напрямку в ході російсько-турецької війни 1735-1739 рр.

Призначалися Дубель-шлюпки для підтримки  військ, що діяли на берегах Дніпра і його лиману. При необхідності вони могли перевозити до п’ятдесяти озброєних людей з двома полковими гарматами.
Наказом Сенату від 19 червня 1736 року було наказано побудувати 500 дубель-шлюпок. Пізніше кількість скоротили до 400.
В процесі виготовлення Дубель-шлюпки спускалися по Дніпру до району бойових дій, в яких брали активну участь – обстрілювали ворожі позиції, перевозили війська.

Після укладення миру з Туреччиною, 15 жовтня 1739 року вийшов указ про скасування Дніпровської флотилії. Через непридатність до подальшої бойової службі більшість кораблів флотилії було спалено. На закінчення кампанії з 657 одиниць флотилії 245 були Дубель-шлюпками.

Догори